Elektronisk P-tilladelse

For at sikre Børglum Kollegiets beboere en parkeringsplads samt at forebygge indbrud i beboernes køretøjer, har kollegiet indgået en aftale med et parkeringsselskab om regulering af kollegiets parkeringspladser. Både beboere og disses gæster skal have en gyldig parkeringstilladelse for at benytte kollegiets parkeringspladser.

Kollegiets parkeringspladser er opdelt i forskellige zoner. Der er en grøn, blå og rød zone. Alle zoner er markeret med skiltning, så man som beboer og gæst altid kan se hvilke regler der er gældende.

For kollegiets beboere og gæster, er det alene tilladt at parkere i grøn zone. Grøn zone består af tre individuelle parkeringspladser på henholdsvis Lille Børglum, bueparkeringspladsen ved kollegiets hovedindgang samt den store plads langs ringvejen. På pladserne ved Lille Børglum og ved hovedindgangen kan man altid parkere i 3 timer med korrekt indstillet P-skive (se skiltning på pladsen). Beboerne kan via beboer sitet printe en 24-timers parkeringstilladelse, som man herefter skal udfylde korrekt og lægge i bilens forrude. Bemærk, at en korrekt dato består af tre ting: dag - måned - år. Beboere eller disses gæster må ikke parkere i hverken blå eller rød zone.

Endelig kan beboere med egne køretøjer anmode om en elektronisk parkeringstilladelse via beboersitet. Når den elektroniske parkeringstilladelse er aktiveret, vil man modtage en mail fra kontoret herom. Dette vil ske indenfor kontorets normale arbejdstid, hvorfor det er vigtigt at være i god tid, når man anmoder om parkeringstilladelsen. Den elektroniske parkeringstilladelse er alene til grøn zone. Grøn zone er cirkelparkeringen ved hovedindgangen, den trekantede parkeringsplads ud for blok 21 samt den store parkeringsplads mellem Ringvejen og Børglumvej. Den elektroniske parkeringstilladelse er tilknytte køretøjets registreringsnummer, hvorfor der ikke er behov for nogen form for synlig tilladelse i køretøjet. Parkeringsvagterne scanner køretøjets nummerplade for at se om man har en tilladelse. Der vil maks. kunne udstedes 3 elektroniske parkeringstilladelser pr. lejemål.

Når man anmoder om en elektronisk parkeringstilladelse, vil den først være gældende fra det øjeblik man modtager en kvitteringsmail fra kontoret. Vær opmærksom på slutdatoen for den elektroniske parkeringstilladelse. Såfremt der er behov for at forlænge tilladelsen, skal man selv sørge for dette. Skriv evt. slutdatoen i din kalender i din smartphone.

Spørgsmål om evt. parkeringsafgifter er en sag mellem bilens ejer og parkeringsselskabet, idet Børglum Kollegiets administration intet har at gøre med dette.